Aktuální vývoj v Číně představuje značné komplikace pro odvětví logistiky a námořní přepravy. Po oslavách čínského nového roku přišla tamní vláda v reakci na rychle se šířící koronavirus s prodloužením svátků. Provincie Hubei prodlužuje dobu svátků do 13.2. a město Wenzhou (provincie Zhejiang) do 17.2. Ostatní provincie a velká města s přímým vlivem centrální vlády (Beijing, Tianjin, Shanghai, Chongqing, Guangzhou) svoji instrukci o ukončení prodloužených svátků ke dni 9.2. zatím neodvolaly. To znamená, že omezený provoz v přístavech, kde se v tuto chvíli nedostává řidičů, dělníků ani ostatního personálu, bude značně komplikovat plánování přeprav. Situaci stěžuje zároveň omezená komunikace s dodavateli i agenty.

Problémy se nedotknou pouze čínských přístavů, ale v návaznosti na vzniklá zdržení bude celá situace ovlivňovat i vzdálenější oblasti. Je tedy třeba počítat se změnami v předpokládaných tranzitních časech, které ovlivní doplutí jednotlivých lodí. Zdržení ale není jedinou komplikací. Může dojít rovněž k problémům s uvolňováním zboží v přístavech a tranzitních depech, jelikož nebudou k dispozici potřebné dokumenty. To s sebou nese i rizika vícenákladů za skladování a pozdní vracení prázdných kontejnerů. Evropské přístavy ani rejdaři žádné dočasné pozastavení těchto poplatků zatím neavizují.

Situace dále ovlivní přepravu nového zboží a kontejnerů, které se nedostaly na loď před čínským novým rokem. Je tedy třeba počítat s tím, že současný stav bude ovlivňovat přepravu několik týdnů i po odvolání mimořádné situace. Kromě problémů v přístavech lze očekávat i zdržení ve výrobě. Plánování nových přeprav tedy bude vyžadovat pečlivou přípravu a v případě naléhavých zásilek bude nutno zvážit možnosti alternativních způsobů dopravy.